Aliya İzzetbegoviç, Harran Üniversitesi’nde Anıldı

Harran Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Anadolu Eğitim, Kültür ve Bilim Vakfı koordinatörlüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gazi Üniversitesi ve Harran Üniversitesi tarafından “Aliya İzzetbegoviç’i Anma Etkinlikleri” çerçevesinde “Fotoğraf Sergisi ve Aliya, Bir Medeniyetin Yeniden İnşaası Paneli” düzenlendi.

Aliya İzzetbegoviç’i Anma programına, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu, Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah Başer, Rektör Yardımcıları, dekanlar,  Anadolu Eğitim, Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Ayhan Şık, Anadolu Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Doç. Dr. Atalay Şahin, Vakfın Şanlıurfa İl Temsilcisi Suphi Çiçek, akademisyenler, vatandaş ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Aliya İzzetbegoviç’i konu alan “Aliya” adlı sinevizyon gösterimi gerçekleştirilmesinin ardından Anadolu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hayrullah Başer ve Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu birer açış konuşması gerçekleştirdiler.

Açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü Prof. Dr. Mahmut Kaya’nın yaptığı Aliya, Bir Medeniyetin Yeniden İnşaası paneline geçildi.

“Aliya İzzetbegoviç’in Dünyasında Din ve Özgürlük” konulu sunumu ile TOBB ETÜ Öğr. Üyesi, TEPAV Direktörü Prof. Dr. Hilmi Demir, “Ne Nefret Ne Hayranlık Milli Kültürle Değişim” konulu sunumu ile Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Özcan Güngör, “Aliya İzzetbegoviç’in Allah İnancı ve Anlayışı” konulu sunumu ile Anayasa Mahkemesi Basın Müşaviri, Ayizi Dergisi Yayın Kurulu Başkanı Dr. Osman Arslan ve “Aliya İzzetbegoviç Düşüncesinde Doğu ve Batı Tasavvuru” konulu sunumu ile Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğr. Üyesi Dr. Fatma Çakmak birer sunum gerçekleştirdiler.

Soru cevap kısmı ile devam eden program, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x